Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Od momentu, kiedy uruchomiono Internet cyberprzestępcy szukają sposobu na to, aby wzbogacić się cudzym kosztem. Wraz z rozwojem technologii i systemów zabezpieczeń, oszuści wymyślają nowe techniki i metody, mające na celu wyłudzenie poufnych danych lub włamanie się na konta użytkowników. Odrobina wiedzy i ostrożności pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem. Podpowiadamy jak zabezpieczać się przed cyberprzestępcami.

Pamiętaj, że za wszelkimi oszustwami internetowymi stoi człowiek. Zagrożenia sieci takie jak wirusy, spam, trojany itd. to tylko narzędzia, którymi może się posłużyć. Tak więc mimo, że nie istnieje w pełni skuteczny program, który zaalarmuje nas w każdej sytuacji, to istnieją sposoby na to, żeby się obronić. Cyberprzestępcy też mają swoje słabe strony, które pozwalają nam wychwycić pewne schematy, podejrzane aktywności czy oklepane techniki. Proaktywna postawa uchroni cię przed niejednym zagrożeniem online.

Metody oszustw – phishing
Do tego rodzaju oszustwa zalicza się wszelkiego rodzaju wiadomości phishingowe, czyli fałszywe powiadomienia z banku, od operatorów poczty e-mail, portali społecznościowych czy systemów płatności elektronicznych. Głównym celem tych wiadomości jest wyłudzenie poufnych danych użytkownika, jak hasła i loginy lub uzyskanie dostępu do jego konta bankowego. Oszuści rozsyłają fałszywe maile, które wyglądają tak, jak oficjalne powiadomienia z różnego rodzaju instytucji. Załączają oficjalne logo, dane organizacji i styl językowy po to, aby zmylić naszą czujność. Wówczas bez żadnych obiekcji klikamy w załączony odsyłacz, który przekierowuje nas na fałszywą stronę, która jest idealną imitacją oryginalnej. Tutaj niczego nieświadomy użytkownik podaje swój login i hasło a dane te przekazywane są cyberprzestępcą. Czasem wystarczy kliknięcie w odsyłacz, co automatycznie powoduje pobranie szkodliwego oprogramowania na twój komputer.

Jak się ustrzec?
Przede wszystkim należy zachować czujność i nie klikać w każdy wyświetlony odsyłacz. Pamiętaj również o tym, aby korzystać z programu antywirusowego, które trzeba regularnie aktualizować. Programy te zapewniają skuteczną ochronę przed wieloma możliwymi zagrożeniami. W ogóle należy systematycznie aktualizować system, programy i przeglądarki, co pomaga w załataniu wszelkich luk, wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Uważaj na to, gdzie podajesz swoje dane osobiste, ponieważ są one gromadzone a następnie wykorzystywane przez przestępców. Nie nabieraj się na żadne atrakcyjne, promocyjne super oferty, obiecujące łatwe pieniądze – takich możliwości zwyczajnie nie ma i zawsze po drugiej stronie monitora siedzi ktoś, kto chce cię oszukać.

O serwisie

Płatności internetowe o bezpieczeństwo transakcji online. Porady dotyczące zakupów w Internecie.
 

Kontakt

809 571 254

kontakt@net-kurier.pl

Galeria