Bądź bezpieczny płacąc w Internecie

Korzystanie z Internetu w celu dokonywania płatności oszczędza sporo czasu i wysiłku. Na takie transakcje decyduje się coraz więcej osób. Istnieje jednak ryzyko związane z płatnościami online i musimy zachować szczególną ostrożność przy ich dokonywaniu. Cyberoszuści nie śpią i są w stanie wykorzystać każdą lukę w procesie zakupowym. Jako e-klienci musimy zdawać sobie sprawę z ryzyka. 

Kilka zasad obowiązujących w trakcie dokonywania płatności online
Płatności online są zazwyczaj częścią umowy ze sprzedawcą, jako alternatywa dla bardziej tradycyjnych form transakcji. W większości przypadków odbiorca będzie nam znany. Warto wybrać zaufanego sprzedawcę posiadającego dobre opinie. Jednak musimy również upewnić się, że znajdujemy się na prawdziwej stronie dostawcy. Oszuści internetowi tworzą często bardzo podobne strony, jak zaufany sprzedawca, aby skutecznie podszyć się pod niego i wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że płacenie kartą kredytową zapewnia lepszą ochronę przed oszustwami, niż inne metody płatności. Dokładnie sprawdźmy wszystkie szczegóły płatności przed ostatecznym zatwierdzeniem transakcji. Przed wprowadzeniem danych karty płatniczej na stronie upewnijmy się również, że link jest bezpieczny. Możemy to zrobić na dwa sposoby.

W ramce okna przeglądarki powinien znajdować się symbol kłódki, który pojawia się przy próbie zalogowania lub rejestracji. Upewnij się, że kłódka nie znajduje się na stronie. Prawdopodobnie będzie to oznaczać fałszywą witrynę. Adres internetowy powinien zaczynać się od "https: //". Ta jedna, mała literka "s" zapewni nam bezpieczeństwo. 

Powyższe informacje wskazują tylko na to, że połączenie między nami, a właścicielem witryny jest bezpieczne, a nie, że sama witryna jest autentyczna. Musimy dokładnie sprawdzić adres pod kątem drobnych błędów ortograficznych, dodatkowych słów i znaków oraz innych nieprawidłowości.

Dokonując płatności na rzecz osoby fizycznej, korzystajmy z pośredników, zapewniających bezpieczne płatności np. Dotpay. Nigdy nie przelewajmy pieniędzy bezpośrednio na czyjeś konto bankowe. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie polityki prywatności witryny. Zawsze wylogujmy się ze stron, do których logowaliśmy się lub wprowadzaliśmy dane. Samo zamknięcie przeglądarki nie wystarczy, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo. 

Przechowujmy wszelkie otrzymane paragony oraz korespondencję ze sprzedawcą. W razie popełnienia przestępstwa, mogą one stanowić jego dowód. Po otrzymaniu płatności sprawdźmy uważnie wyciągi bankowe, aby upewnić się, że została pobrana właściwa kwota, a także, że w wyniku transakcji nie doszło do oszustwa.

O serwisie

Płatności internetowe o bezpieczeństwo transakcji online. Porady dotyczące zakupów w Internecie.
 

Kontakt

809 571 254

kontakt@net-kurier.pl

Galeria