Bezpieczeństwo i płatności elektroniczne

Rozwój technologii sprawił, że dzisiaj powszechnie korzystamy z Internetu w celu dokonania transakcji finansowych. Szybkie, wygodne i łatwe w obsłudze płatności elektroniczne zdecydowanie ułatwiają nam życie. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ cyberprzestępcy wykorzystają najróżniejsze sposoby, by działać na szkodę e-konsumentów.

Udoskonalanie systemu zabezpieczeń pomaga w ochronie naszych kont internetowych, jednak przestępcy sięgają po coraz nowsze i bardziej wyrafinowane metody oszustw. Do najpopularniejszych należy zainfekowanie komputera bądź telefonu użytkownika złośliwym oprogramowaniem, które potrafi podmienić prawdziwy numer rachunku bankowego klienta na podrobiony lub uwidacznia hakerowi działania użytkownika, co pozwala na przejęcie jego poufnych danych. Na szczęście można uchronić się przed takimi działaniami, zachowując kilka bardzo prostych zasad.

Przejmowanie danych
Wyłudzanie poufnych danych odbywa się najczęściej po bezpośrednim zalogowaniu do serwisu internetowego banku na zainfekowanym wirusem komputerze. Wówczas użytkownik jest proszony o wpisanie jednorazowego kodu z narzędzia autoryzacyjnego, chociaż nie zlecił żadnej transakcji ani aktywności. Jeśli wpiszemy kod, strona zawiesza się i po chwili pojawia się komunikat z informacją o trwających pracach modernizacyjnych. W międzyczasie cyberprzestępcy wykorzystują nasze wyłudzone hasło i kod do przelania naszych środków finansowych na swoje konto. Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na takie komunikaty i nie wykonuj ślepo instrukcji wyświetlających się na monitorze. Jednorazowy kod podajemy tylko i wyłącznie przy robieni przelewu bądź zmianie PINu do karty itp., nigdy zaraz po zalogowaniu na konto.

Podmiana numeru konta
Do tego sposobu również wykorzystywany jest wirus, który może zmieniać dane, takie jak numer naszego rachunku bankowego. Przestępcy wykorzystują tu fakt, że najczęściej przy dokonywaniu przelewu kopiujemy numer rachunku z maila, wiadomości z mediów społecznościowych lub faktury. Taki skopiowany numer trafia do schowka systemu operacyjnego, gdzie uaktywnia się wirus, zmieniający go na numer rachunku przestępcy. Zdarza się też, że wirus zmienia numer rachunku nawet podczas ręcznego wpisywania cyfr. Jeśli umknie to naszej uwadze, zlecimy przelew oszustom. Dlatego ważne jest, aby przed potwierdzeniem przelewu dokładnie sprawdzać wszystkie dane a szczególnie numer konta. Niestety bardzo często przez własną nieuwagę, padamy ofiarami przestępstw.

O serwisie

Płatności internetowe o bezpieczeństwo transakcji online. Porady dotyczące zakupów w Internecie.
 

Kontakt

809 571 254

kontakt@net-kurier.pl

Galeria