Poradnik dla płacących online

Obecnie e-zakupy stały się dla nas codziennością. Z dnia na dzień coraz więcej użytkowników przekonuje się do kupowania w sieci, które znacznie ułatwia nam życie. Wystarczy kliknąć, bez wychodzenia z domu, aby nabyć interesujący nas produkt. Systemy zabezpieczające tego rodzaju transakcje są na bieżąco udoskonalane, jednak warto przestrzegać kilku zasad, które uchronią nas przed cyberoszustwami.

Płacenie przez Internet jest dużo wygodniejsze i tańsze. E-sklepy oferują bowiem konkurencyjne ceny i komfortowe rozwiązania dostawy towaru. Wciąż jednak część użytkowników ma pewne obawy związane z korzystaniem z e-płatności. Najczęściej jednak dajemy się oszukać, ponieważ nie uważamy na to, co robimy. Wystarczy postępować według pewnych zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo w sieci.

Zaufany e-sklep
Przede wszystkim wybieraj profesjonalne e-sklepy i unikaj niesprawdzonych sprzedawców, szczególnie jeśli oferują płatność wyłącznie przelewem na własne konto. Wiarygodność sklepu możesz ocenić na podstawie tego, czy korzysta on z usług integratora płatności internetowych, który skupia różne metody płatności elektroniczne – użytkownik więc sam decyduje, w jaki sposób chce zapłacić za towar. Zanim sfinalizujesz transakcję przeczytaj dokładnie regulamin zarówno e-sklepu. W ten sposób dowiesz się czy doliczane są jakieś dodatkowe opłaty. Pamiętaj również, że najistotniejszym elementem bezpieczeństwa w sieci jest transmisja danych, dlatego zawsze wybieraj witryny posiadające specjalny protokół SSL, co znaczy, że dane są szyfrowane. Wystarczy spojrzeć na przedrostek poprzedzający adres strony, który powinien wyglądać tak https://.

Specjalne oprogramowanie
E-płatności dokonuj tylko i wyłącznie na sprawdzonym komputerze, najlepiej prywatnym. Używając do transakcji publicznego urządzenia z np. kawiarenki internetowej, nie mamy pewności, że jest ono odpowiednio zabezpieczone. Lepiej mieć własny sprzęt, przy czym ważne jest, aby zainstalować program antywirusowy, który należy regularnie aktualizować. Baza wirusów zmienia się praktycznie z dnia na dzień, dlatego warto robić to, co kilka dni. W ten sposób zabezpieczysz swoje dane przed hakerami i cyberprzestępcami.

Ostrożności nigdy za wiele
Pamiętaj również o tym, żeby nie reagować na podejrzane maile lub okna informacyjne, które każą nam klikać w zawarte odnośniki. Przypominają one z reguły oficjalne strony bankowe, na których mamy e-konto, jednak łatwo zorientować się, kiedy mamy do czynienia z próbą wyłudzenia naszych poufnych danych. Banki nigdy nie wysyłają wiadomości z prośbą o kliknięcie w jakikolwiek odnośnik oraz nie proszą nas o podanie jednorazowego hasła po zalogowaniu na konto – tych używa się tylko i wyłącznie przy operacjach finansowych.

O serwisie

Płatności internetowe o bezpieczeństwo transakcji online. Porady dotyczące zakupów w Internecie.
 

Kontakt

809 571 254

kontakt@net-kurier.pl

Galeria