Jak bezpiecznie płacić przez Internet?

Mimo coraz doskonalszych systemów zabezpieczających, cyberprzestępcy znajdują nowe metody na to, aby oszukać płacących on-line. Należy zaznaczyć, że najczęściej wykorzystują oni naszą nieuwagę a nie błędy systemowe, dlatego przestrzegając kilku prostych zasad, z łatwością unikniemy e-niebezpieczeństw.

Wszelkie instytucje płatnicze – czyli podmioty oferujące usługi finansowe, jak banki czy agencje rozliczeniowe – powinny być wpisane do rejestru prowadzonego przez Komisja Nadzoru Finansowego. Instytucja ta weryfikuje to, czy akredytowana firma spełnia wszelkie wymogi co do bezpieczeństwa. Sprawdzenie czy firma, z której usług chcemy skorzystać, znajduje się w rejestrze powinno być pierwszym krokiem w celu ochrony naszej transakcji. Co jeszcze możemy zrobić?

Wiarygodny pośrednik
Jeszcze niedawno wiarygodność instytucji płatniczej można było sprawdzić na podstawie przedrostka adresu strony internetowej. Gdy zaczynał się od „https://” oznaczało to, że placówka posiada specjalny protokół SSL, szyfrujący dane. Niestety obecnie sama taka weryfikacja to za mało, ponieważ podszywanie się pod instytucje płatnicze należy do najpopularniejszych metod oszustwa. Cyberprzestępcy wykorzystują adresy bankowe dodając oszukaną domeną, bazując więc na poprawnie wystawionym certyfikacie, jednak dla innej firmy niż bank. Żeby być pewny komu wystawiono certyfikat, wystarczy kliknąć na kłódkę w adresie strony, gdzie będziemy mogli przeczytać szczegółowe informacje.

Sprawdzaj swoje transakcje
Do cyberataków najczęściej używa się złośliwego oprogramowania, jak VBKlip oraz Banatrix, które potrafi wyszukać aktywność skopiowania rachunku bankowego – co często robimy, robiąc przelew na podstawie danych wysłanych nam np. mailem – a następnie podmienić cyfry na inne podczas wklejenia numeru. Dlatego za każdym razem należy dokładnie sprawdzić czy wprowadzony numer konta zgadza się z oryginałem. Niestety istnieją programy, które potrafią zmienić numer nawet wtedy, gdy wpisaliśmy go ręcznie, dlatego przed zatwierdzeniem przelewu sprawdź dokładnie wszystkie wprowadzone informacje.

Unikaj publicznych hotspotów
Zawsze zwracaj uwagę na źródło Internetu, z którego korzystasz. Szczególnie narażani jesteśmy na atak, jeśli korzystamy z sieci publicznej, jak miejski Internet. Równie ważne jest urządzenie, z którego korzystasz. Powinno mieć zainstalowany program antywirusowy, który jest regularnie aktualizowany. Przestrzegając tych wskazówek nie będziesz narażony na cyberatak.

 

O serwisie

Płatności internetowe o bezpieczeństwo transakcji online. Porady dotyczące zakupów w Internecie.
 

Kontakt

809 571 254

kontakt@net-kurier.pl

Galeria